×


Home Knihovna Návody Download Flea-Market O MNEZoznam článkov:

Plánované automatické vypnutie počítača

22.6.2020

• Náročnosť 75%

CommandLine

V tomto článku si napíšeme niečo o tom ako naplánovať vypnutie počítača pomocou príkazového riadku priamo vo Windows, alebo použitím zadarmo dostupných „časovateľných vypínačov“. Najprv Vás oboznámim s nastavením cez prikazový riadok priamo vo Windows. Podporujú ho systémy Windows XP a vyššie.

Najprv si napíšeme, čo ktorý znak znamená. Príkazy, alebo kusy príkazov budem písať do jednoduchých úvodzoviek a bude to vyzerať nejako takto "shutdown -s -t 7200". Vy ich vpisujte bez týchto úvodzoviek.

Ani jeden z týchto príkazov sa nedá použiť samostatne, na správne použitie musíte použiť kombináciu príkazov ako je naznačené vyššie. Poradie v akom to píšem nie je náhodne. Príkazy musia byt písané v tomto poradí.

shutdown – čarovné slovíčko, bez ktorého sa nepohneme, v angl. jazyku znamená Vypnúť-i – táto časť príkazu vám zobrazí GUI (Grafické rozhranie), v syntaxe (ak ho chcete použiť) príkaz musí byť vždy na prvom mieste
-l …odhlásenie používateľa (Log Off)
-s …vypnutie počítača
-r …reštartovanie počítača
-a …zrušenie príkazu vypnutia počítača
-f …tento príkaz ukončí bez upozornenia všetky bežiace aplikácie (Force closing)
-nazovpocitaca …vypnutie vzdialeného počítača (napr. v sieti)
-t a časový údaj v sekundách …čas za ktorý sa vypne počítač
-c text …jednoduchý komentár
-d [u] [p]:xx:yy …dovod vypnutia počítača [u] znamená užívateľ (user), [p] znamená, že je to plánované vypnutie, :xx znamená hlavný dôvod vypnutia do 256 znakov, :yy znamená, ešte nejaký pokec do 65 536 znakov


Tak sme si vypísali všetky príkazy a teraz poďme zložiť nejaký príkaz na vypnutie počítača a to pekne „po lopate“.

Krok 1 a 2 môžete preskočiť ak, „Prikazový riadok“ chcete spustiť klikaním na Štart -> Všetky programy -> Príslušenstvo -> Príkazový riadok (tu sa vo Windows 7 nachádza aj „Spustiť“).

 1. Na klávesnici stlačte klávesy Windows + R.
 2. Vyskočilo vám okno „Spustiť (RUN)“ a do riadku v ňom napíšte „cmd“ a stlačte OK (alebo to “odentrujte”). Vo Windows Vista a Windows 7 máme v ponuke Štart k dispozícii aj vyhľadávanie kde stačí napísať, čo hľadáte, v našom prípade „cmd“ bez úvodzoviek.
 3. Teraz sme spustili „Prikazový Riadok (Command Line)“ a tu budeme písať, vyššie uvedené príkazy.
 4. My si napíšeme jednoduchý príkaz na vypnutie počítača za 2 hodiny (7200 sekúnd), použijeme pri tom príkazy -s, -f a -t .
  shutdown -s -f -t 7200
  Tento príkaz znamená: Vypni sa za 7200 sekúnd s tým že zavrieš všetko, čo ti v tom bude brániť, bez ohľadu na to či je program ukončený správne alebo nie. To „-f“ znamená, že ak budete mať otvorený napr. rozrobený Word dokument a nebude uložený, Word bude „násilím“ zatvorený a vaša práca bude stratená. Preto je bezpečnejšie používať príkaz bez „-f“, čiže shutdown -s -t 7200
 5. Po „odentrovani“ sa spusti odpočítavanie, ktoré je samozrejme možné zastaviť a to napísaním shutdown -a do príkazového riadku. Tento príkaz si určite zapamätajte. Nejeden z mojich kamarátov si robil srandu, keď napísal BAT súbor (čítaj nižšie) s názvom „toto musíš vidieť, ja blbec som ho pustil a mal som 30 sekúnd, kým mi vypne počítač.

TIP: Ak budete používať stále len jeden príkaz na vypnutie, je možné si to zautomatizovať pomocou „.bat“ súboru. BAT súbory sú staré ako Praha, ale na toto nám postačia a nebudeme sa nimi viac zaoberať.

 1. Otvorte si „Poznámkový blok“ (ten v počítači 🙂 ) Štart->Všetky programy->Príslušenstvo->Poznámkový blok (Notepad) …je viac spôsobov ako spraviť textový dokument
 2. Napíšte váš príkaz na vypnutie napr. „shutdown -s -t 7200“ a uložte ho niekam, kde ho nájdete, napr. na „Pracovnú plochu“ s názvom „Vypnúť“ (alebo aký chcete)
 3. Teraz mu zmeníme príponu z „.txt“ na „.bat„. Väčšina z Vás si teraz hovorí „AKO?“, pretože vo východzom nastavení Windowsu, nie sú prípony viditeľné. Na to aby ste videli prípony súborov klikajte v hocijakom otvorenom okne systému (napr. si otvorte Štart a klik na Počítač (Môj počítač vo Windows XP): Pri Windows Vista a Windows 7 musíte stláčať klávesu "ALT", aby sa vám zobrazila ponuka v ktorej ideme klikať. Vo Windows XP ju vidno všade. Je to vo vrchnej časti okna. Nástroje -> Nastavenia priečinka -> Zobrazenie -> …tu zrušte označenie na položke „Skryť prípony známych súborov“ (alebo niečo také) a dajte OK.
 4. Teraz vidíte, že náš súbor „vypnúť“ sa už volá „vypnúť.txt“ a to „.txt“ zmeňte na „.bat“.
 5. Teraz súbor zmenil ikonku a keď na neho dva-krát kliknete (spustíte ho), začne vám bežať odpočítavanie, takže nemusíte absolvovať všetky tie „Príkazové riadky“ atď.,

Ak si svoj príkaz chcete upraviť otvorte ho v „Poznámkovom bloku“, alebo mu zmente príponu na „.txt“ a môžete písať.

Zdroj: www.Aiosys.sk (22.7.2016)

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
Akékoľvek použitie obsahu, vrátane prevzatia článkov, obrázkov (okrem referencií) alebo ich častí, je povolené. Šírte informácie z tejto stránky, ako len chcete.