×

Home Návody Recepty Download Reflexia O mne

Zoznam článkov:

Laravel

17.11.2021

Programové rozhranie LARAVEL, pre tvorbu web stránok, možno nainštalovať na všetky známe platformy operačných systémov. Testoval som jeho funkčnosť zatiaľ len na Windows 10 a Linux. Najlepšie je samozrejme dodržiavať pokyny a postup odporúčaný samotnými tvorcami: https://laravel.com/docs/8.x a samozrejme najnovšiu verziu.

Laravel_01

Kontrola verzie

Inštalácia na Windows 10

Optimálny odporúčaný postup:

  1. Nainštalujeme Linux rozšírenie WSL pre Windows 10
    https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/install toto možno vykonať aj len jednoduchým spustením programu PowerShell (Windows10 ho už obsahu) a zadaním príkazu
    wsl –install -d Ubuntu

  2. V prípade že chceme verziu Ubuntu. Pre zobrazenie dostupných verzií stačí zadať:
    wsl –list –online
    Po automatickom spustení konzoly Ubuntu si vytvoríme naše nové meno a heslo. Teraz možno spustiť ubuntu konzolu cez konzolu (cmd) vo windowse a zadať:
    Laravel start
    Pre Ubuntu a Debian ešte nakoniec vykonáme stiahnutie najnovších aktualizácii:
    sudo apt update && sudo apt upgrade

    TIP: Ak sa nebudú dať niektoré príkazy skopírovať teda vložiť klasicky cez CTRL + V tak len v konzole stlač pravým tlačidlom myši niekam na voľnú plochu.

    Ďalšie informácie k tomu tu: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/setup/environment


  3. Môžeme vyskúšať zadať nasledovný príkaz:
    curl -s https://laravel.build/example-app | bash
    …avšak s veľkou pravdepodobnosťou dostaneme odpoveď „Docker is not running.

  4. Stiahneme si program Docker Deskop odporúča sa ale verzia WSL pre Docker Desktop https://docs.docker.com/desktop/windows/wsl/ a zároveň si v ňom vytvoríme nový účet. (Poznámka: Docker je zadarmo iba na nekomerčné používanie s nutnosťou vytvorenia vlastného účtu. V inakšom prípade je potrebná platená licencia.) Ja som si pre lepšiu znalosť vyskúšal prejsť aj úvodný tutoriál s vytvorením vlastného testovacieho funkčného kontajnera. Spustíme si náš príkazový riadok Windowsu a postupne zadávame:
    wsl.exe -l -v
    wsl.exe –set-version Ubuntu 2
    wsl.exe –set-default-version 2
    wsl –set-default Ubuntu


  5. Nakoniec spustíme Ubuntu cmd príkazový riadok a zadáme príkaz pre vytvorenie nášho nového LARAVEL testovacieho projektu:
    curl -s https://laravel.build/example-app | bash
    po stiahnutí a skopírovaní všetkých potrebných súborov do projektu nám na konci výpisu navrhne príkaz:
    cd example-app && ./vendor/bin/sail up
    a tak ho aj použijeme.

  6. Ak všetko prebehne korektne a správne sa nainštaluje a spustí potom si môžeme náš web spustiť v internetovom prehliadači len zadaním adresy Localhost.
    http://localhost/
    kde by sme mali vidieť niečo nasledovné:
    Laravel_01

    Prvotné spustenie Laravel projektu (lokálne)

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE

Inštalácia na Linux Ubuntu

Toto je už o niečo zložitejšie a je nutná znalosť aspoň základných príkazov na prácu s Linux operačným systémom.

Ako najrýchlejší a najjednoduchší spôsob inštalácie som zvolil: Inštalácia cez Composer

  1. Vykonáme aktualizáciu systému. Je dosť možné že sa spustí aj inštalácia ďalších odporúčaných balíkov pre Ubuntu ( cca 500MB). Pri tejto aj ďalších inštaláciách bude treba zadať aj heslo systému alebo potvrdiť otázku kde sa všade väčšinou odpovedá „Y“ = Yes = Áno a potvrdiť.
    sudo apt update
    príkaz sudo – (SuperUser DO) slúži na spúšťanie programov s administrátorskými právami ( podobne ako „Run as administrator“ vo Windowse)

  2. Inštalácia web servera Apache:
    sudo apt install apache2
    a ešte ho aktivujeme
    systemctl status apache2
    skontrolujeme si či sa všetko správne nainštalovalo a zároveň aj aká verzia len jednoduchým zadaním „localhost“ v ľubovoľnom internetovom prehliadači

  3. Inštalácia PHP:
    sudo apt install php libapache2-mod-php php–common php-xml php-gd php-opcache php-cli php-mbstring php-tokenizer php-json php-bcmath php-curl php-mysql php-zip unzip
    a znova si skontrolujeme nami práve nainštalovanú verziu php cez nasledovný príkaz:
    php --version

    • Vypneme funkciu cgi.fix (Common Gateway Interface – umožňuje web serverom spúšťať externý program) ktorá beží na Apache2 web serveri. Najprv ale prejdeme/vstúpime do konkrétneho priečinka:
    cd /etc/php/7.4/apache2


    Čo je CGI a kde sa používa.

    • Web server ktorý podporuje túto CGI funkciu možno nakonfigurovať tak, aby interpretoval adresu URL, ktorá slúži ako odkaz na skript CGI.
    • Bežne sa používa ale metóda cgi-bin/ adresára kde sa nachádzajú a len tu všetky spustiteľné súbory CGI a nenachádzajú sa kvôli bezpečnosti už nikde inde.
    • Používa sa ale aj metóda prípony .cgi kde webový server považuje všetky takéto súbory ako spustiteľné skripty. Toto je síce pohodlné a vyžadované mnohými predbalenými skriptami ale server otvára pre útok ak vzdialený používateľ môže nahrať takýto spustiteľný kód so správnou príponou.

    V prípade HTTP PUT alebo POST sú dáta zadané používateľom poskytnuté cez štandardný vstup. Web server vytvorí podmnožinu premenných prostredia, ktoré mu boli odovzdané a pridá podrobnosti týkajúce sa prostredia HTTP.

    CGI sa používa ako používateľský agent. Napr. transformuje aktualizovaný kód HTML na zdrojový kód stránky a uloží ho. Používa pri tom textarea alebo iný vstupný ovládací prvok úprav.


    Príkazom ls si zobrazíme zoznam súborov konkrétneho priečinka v ktorom sa nachádzame. Vo výpise by sme mali vidieť už aj php.ini do ktorého vojdeme s pomocou textového editora "nano":
    sudo nano php.ini

    po otvorení súboru klávesovou skratkou CTRL + W spustíme funkciu hľadať v dokumente a zadáme cgi.fix odkomentujeme príslušný riadok (odstránime „;“ na začiatku riadku) a nastavíme nasledovne
    cgi.fix_pathinfo=0

    • Prejdeme do domáceho ( home directory ) priečinka pomocou príkazu cd ~:
    cd ~

    • Reštartujeme Apache WEB server:
    systemctl restart apache2
    Bude potrebné zadať aj systémové heslo. A znova skontrolujeme cez bežný internetový prehliadač a zadaním „localhost“ či nám web server naďalej beží.

    • Nainštalujeme Composer (manažér závislostí) pre PHP. Najprv si skontrolujeme na oficiálnej web stránke https://getcomposer.org najnovšiu verziu a prejdeme do časti Download. Postupujeme podľa príkazov priamo z web stránky Composer odkiaľ ich postupne kopírujeme (cez pravé tlačidlo myši paste je ich možné vkladať do príkazového riadka):
    php -r "copy('https://getcomposer.org/installer', 'composer-setup.php');"

    php -r "if (hash_file('sha384', 'composer-setup.php') === '906a84df04cea2aa72f40b5f787e49f22d4c2f19492ac310e8cba5b96ac8b64115ac402c8cd292b8a03482574915d1a8') { echo 'Installer verified'; } else { echo 'Installer corrupt'; unlink('composer-setup.php'); } echo PHP_EOL;"

    php composer-setup.php

    php -r "unlink('composer-setup.php');"

    Aby bolo možné Composer volať z ľubovoľného adresára použijeme aj príkaz Global install:
    sudo mv skladateľ.phar /usr/local/bin/composer

    Nakoniec ešte zadáme ešte príkaz Composer a pre-skrolovaním nahor v dokumente skontrolujeme verziu:
    composer

TIP:
clear – vymaže obrazovku od predošlého textu

sudo reboot – vykoná reštart systému

sudo power off – vypne celý systém ubuntu (u mňa virtuálku)

↖ VRÁTIŤ SA SPÄŤ HORE
Akékoľvek použitie obsahu, vrátane prevzatia článkov, obrázkov (okrem referencií) alebo ich častí, je povolené. Šírte informácie z tejto stránky, ako len chcete.